Warszawski Central Point znajduje się u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, dosłownie nad przebiegającymi pod ziemią liniami metra M1 i M2.Taka lokalizacja oraz fakt, że obrys części podziemnej jest mniejszy niż części nadziemnej budynku, wymagała od STRABAG zastosowania niekonwencjonalnych rozwiązań inżynierskich, a cały projekt Central Point był poddany szczegółowej analizie w pełnym 3D, zarówno od strony konstrukcyjnej jak i geotechnicznej.
W fazie projektowej dla części budynku nadwieszonej nad tunelem metra zaprojektowana została autorska konstrukcja STRABAG, oparta żelbetowych krzyżulcach. Również w trakcie realizacji wykorzystywane były niekonwencjonalne rozwiązania, jak np. technika lewarowania – po raz pierwszy użyta w Polsce na taką skalę.
„Przy tej realizacji wykorzystano technikę lawerowania, która na stałe zapisała się w kategorii unikalnego osiągnięcia inżynierskiego w skali europejskiej. Po raz pierwszy została użyta w Polsce na taką skalę” – Dariusz Kolasa, Dyrektor Budownictwa Ogólnego STRABAG.
Budynek został wybudowany na tymczasowych podporach składających się z 12 słupów w podziemiu i 20 w nadziemiu. W momencie przeprowadzania operacji lewarowania obiekt posiadał 14 kondygnacji. Całość została podniesiona, a następnie opuszczona za pomocą specjalistycznego zespołu siłowników hydraulicznych. Tymczasowe podpory zostały usunięte, a obciążenie przejęły krzyżulce. W ten sposób obciążenia z budynku zostały przekazane na skośne elementy konstrukcji.
Budynek został zaprojektowany jako biurowiec klasy „A“ według standardu BREEAM EXCELLENT. Central Point jest nowoczesną przestrzenią usługowo-biurową z 4 podziemnymi oraz 25 nadziemnymi kondygnacjami. Jego wysokość sięga 93 metrów, powierzchnia użytkowa to 16 698,00 m2, a kubatura budynku wynosi 107 350,00 m3.
STRABAG SE jest europejskim koncernem budowlanym, liderem w zakresie wdrażania innowacyjnych technologii z silnym kapitałem własnym. Działalność STRABAG obejmuje pełen zakres usług budowlanych, wykwalifikowaną kadrę inżynierską, wysokiej jakości materiały budowlane oraz najnowszej generacji park maszynowy. Dzięki temu możliwa jest kompleksowa realizacja inwestycji - terminowo, na najwyższym poziomie pod względem jakości i w najlepszej cenie. STRABAG korzysta z całej gamy usług oferowanych przez wyspecjalizowane spółki koncernowe, które przejmują odpowiedzialność za ich wykonanie, generując w ten sposób wartość dodaną dla swoich Klientów. Dzięki zaangażowaniu blisko 75 tys. pracowników STRABAG SE osiąga roczne obroty w wysokości ok. 16 mld EUR. Koncern rozszerza swoją działalność daleko wykraczającą poza granice Austrii i Niemiec. Za pośrednictwem sieci należących do niego spółek jest obecny w wielu krajach europejskich i coraz częściej reprezentowany na innych kontynentach. Grupa STRABAG działa w Polsce od 1987 roku. Przy zatrudnieniu ponad 6500 pracowników, roczne obroty Grupy wynoszą ponad 7,5 mld PLN.
Więcej informacji jest dostępnych na www.strabag.pl