Ulica Ślęzoujście pełni zarówno funkcję drogi publicznej, jak i wału przeciwpowodziowego, chroniącego najsłabszy element systemu ochrony lewobrzeżnych terenów północno-zachodniej części Wrocławia. W przypadku awarii wału, woda objęłaby obszar ok. 6 km kw. i dotknęła ok. 30 tys. mieszkanek i mieszkańców Wrocławia.
Przebudowa wału przeciwpowodziowego w ciągu ul. Ślęzoujście, wybudowanego w 1903 roku, ma być ostatecznym domknięciem systemu ochrony przeciwpowodziowej miasta Wrocławia. Inwestycja włączona została do Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły (POPDOW), który jest realizowany przez PGW Wody Polskie i dofinansowany ze środków budżetu państwa, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz Funduszy Unijnych.
Wał zostanie zmodernizowany na odcinku liczącym około 500 m. Prace mają zostać zrealizowane w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy i zakończyć się w III kwartale 2023 r.
Zakres realizacji inwestycji obejmuje przebudowę wału przeciwpowodziowego, w tym m.in. wykonanie pionowej przesłony przeciwfiltracyjnej do głębokości 6,5 m, zabezpieczenie skarpy odwodnej wału bentomatą, wykonanie nasypów i przebudowę istniejącego przepustu na rzece Ługowina oraz układu drogowego: skrzyżowań i zjazdów, wymianę konstrukcji jezdni z wykonaniem nawierzchni bitumicznej, a także budowę miejskiego kanału technologicznego i oświetlenia. W celu zachowania historycznego charakteru ulicy zostało przewidziane ponowne wykorzystanie kostki kamiennej na wybranych obszarach.
Prace będą prowadzone w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu wpływały na środowisko naturalne, ze szczególnym uwzględnieniem zachowania dogodnych warunków dla kształtowania się siedlisk przyrodniczych. Zmianie nie ulegnie możliwość migracji zwierząt na tym terenie. Przed rozpoczęciem inwestycji wykonana zostanie inwentaryzacja przyrodnicza, która pozwoli określić miejsca siedlisk chronionych gatunków fauny i flory. Nadzór nad inwestycją będzie pełnić interdyscyplinarny zespół ekspertów, złożony m.in. z botanika, dendrologa i zoologów.
Obecnie konsorcjum firm z Grupy STRABAG m.in. modernizuje wały przeciwpowodziowe Odry w rejonie Brzegu Dolnego, także w woj. dolnośląskim. Celem tej inwestycji jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców 5 miejscowości, a prace budowlane realizowane są na odcinku ponad 11 km. Poziom ich zaawansowania wynosi 93%, a termin zakończenia realizacji przewidziany jest na październik br.
STRABAG SE jest europejskim koncernem budowlanym, liderem w zakresie wdrażania innowacyjnych technologii z silnym kapitałem własnym. Działalność STRABAG obejmuje pełen zakres usług budowlanych, wykwalifikowaną kadrę inżynierską, wysokiej jakości materiały budowlane oraz najnowszej generacji park maszynowy. Dzięki temu możliwa jest kompleksowa realizacja inwestycji - terminowo, na najwyższym poziomie pod względem jakości i w najlepszej cenie.
STRABAG korzysta z całej gamy usług oferowanych przez wyspecjalizowane spółki koncernowe, które przejmują odpowiedzialność za ich wykonanie, generując w ten sposób wartość dodaną dla swoich Klientów. Dzięki zaangażowaniu blisko 74 tys. pracowników, STRABAG SE osiąga roczne obroty w wysokości ok. 16 mld EUR. Koncern rozszerza swoją działalność daleko wykraczającą poza granice Austrii i Niemiec. Za pośrednictwem sieci należących do niego spółek jest obecny w wielu krajach europejskich i coraz częściej reprezentowany na innych kontynentach.
Grupa STRABAG działa w Polsce od 1987 roku. Przy zatrudnieniu ponad 6500 pracowników, roczne obroty Grupy wynoszą ponad 7,5 mld PLN.
Więcej informacji jest dostępnych na www.strabag.pl.