Przebudowa Placu Pięciu Rogów w Warszawie (2020-2022)

Inwestor: Zarząd Dróg m. st. Warszawy


Kontrakt: Przebudowa Placu Pięciu Rogów w Warszawie

Łączna wartość dwóch kontraktów: 18,94 mln PLN netto

Termin realizacji: 12/2020 – 06/2022

Opis projektu:

Plac 5 Rogów to nieformalna nazwa miejsca w ścisłym centrum Warszawy, w którym spotykają się ulice Bracka, Chmielna, Krucza, Zgoda i Szpitalna.

Ideą, przyświecająca przebudowie było stworzenie miejsca otwartego, oraz dostępnego dla wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej, a przede wszystkim pieszych. Projekt placu na zlecenie ZDM Warszawa wykonał zespół architektów z Pracowni Architektonicznej WXCA.

Nawierzchnia Placu wykonana została ze specjalnie zaprojektowanych, wielkoformatowych płyt z betonu architektonicznego o wymiarach ok. 2 m na 2 m. Warstwa ścieralna estetycznych płyt została wykonana w technologii „terazzo” (lastryko) z wykorzystaniem mieszanki kruszywa kamiennego, która zatopiona w matrycy betonowej, na białym cemencie z dodatkiem białego piasku, posiada właściwości antypoślizgowe.

Wzdłuż pierzei ul. Brackiej posadzono 29 klonów polnych „Acer Campestre” o wysokości od 5 do 9 m, sprowadzonych z Holandii.

Cały plac oświetlony jest iluminacją dostosowaną do nowego charakteru przestrzeni. W jego centralnej części zainstalowane zostały nowoczesne lampy LED z możliwością zmiany barw, a wzdłuż ul. Szpitalnej – lampy stylizowane na historyczne warszawskie „pastorały”.

Zakres inwestycji obejmował także gruntowną przebudowę infrastruktury technicznej – sanitarnej, elektrycznej i teletechnicznej. Przebudowę przeszły też ulice: Szpitalna (do ul. Górskiego) i Krucza (do Al. Jerozolimskich). Zyskały one nową nawierzchnię jezdni i chodnika. Chodniki wyłożono płytami kamiennymi i lastryko. Przebudowany został również plac w osi ul. Kruczej, w pobliżu skrzyżowania z ul. Widok.

Zlikwidowane zostały także bariery architektoniczne, utrudniające poruszanie się osób o ograniczonych zdolnościach ruchowych i wzrokowych. Obecnie miejsce to w niczym nie przypomina tego znanego sprzed lat, które było skrzyżowaniem i parkingiem dla samochodów, z bardzo wąskimi ciągami pieszymi.















Opublikowane na stronie internetowej 10.02.2023 – Ostatnia aktualizacja 06.08.2024 10:22:51